קטרקט

ניתוח קטרקט: הנה מה שחשוב לדעת

קטרקט הוא אחד מהמצבים הרפואיים השכיחים ביותר אשר גורמים לירידה בראייה. עבור אנשים הסובלים מקטרקט עדשת העין הטבעית שאמורה להיות צלולה, הופכת עכורה והתבוננות דרכה הופכת מעורפלת. אילו סימנים נוספים יעידו על קטרקט, כיצד מתבצע הניתוח לתיקון ואילו עדשות ניתן להשתיל במהלכו? המידע החיוני בפנים

קטרקט הוא מצב בו נוצרת עכירות בעדשת העין הטבעית. קטרקט יכול להתפתח מסיבות שונות, אך הגורם הנפוץ ביותר להופעתו הוא הגיל. למעשה, מדובר בהליך טבעי המהווה חלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות הפיזיולוגית ולכן כולנו נסבול בשלב מסוים מקטרקט. הסיבה לכך היא הצטברות של תוצרים מטבוליים ומשקעי חלבונים בעדשה, שבשילוב עם תהליכים פיזיולוגים נוספים המתרחשים עם הגיל, גורמים לעדשה לאבד את צלילותה. קטרקט מתפתח באיטיות והוא יכול להימשך שנים ארוכות עד להופעה של החמרה משמעותית. עם זאת, ישנם גורמים שונים, כמו למשל מצבים גנטיים וכן גם מחלות רקע (בעיקר סכרת) שעלולים להאיץ את תהליך ההחמרה.

במצבים נדירים קטרקט מתפתח גם בקרב צעירים. ברוב המקרים קטרקט מסוג זה יהיה אחורי (מצב בו העכירות מופיעה מתחת לקופסית העדשה האחורית). קטרקט בגילאים צעירים מתפתח מסיבות שונות, כמו טראומה לאזור העין, קיום של מום מולד ועוד.

אילו סימנים יעידו על קטרקט?

כאמור, קטרקט מתפתח לרוב בתהליך איטי שיכול להימשך שנים ולרוב הוא אינו מלווה בכאב. התסמינים העיקריים שיעידו על עכירות העדשה הם סינוור, הופעה של הילה בשדה הראייה, טשטוש ראייה שהולך ומחמיר עם הזמן, כפילות ראייה, קושי בהבחנה בין גוונים וצבעים, קושי בראייה בלילה, וכן גם צורך תכוף בהחלפת משקפיים.
האבחון מתבצע באמצעות בדיקת רופא עיניים תחת הרחבת אישונים.

אם הקטרקט אינו מלווה בתסמינים משמעותיים ניתן להשהות את הצורך בטיפול ולהסתפק במעקב תקופתי בלבד. אולם, במקרים שבהם התפתחו תסמינים המפריעים לשגרת החיים, הטיפול היחיד יהיה ניתוח להחלפת העדשה העכורה בעדשה מלאכותית. ניתוח קטרקט נחשב כיום לאחר מההליכים הכירורגיים הנפוצים והבטוחים ביותר ברפואת עיניים.

קטרקט

מה בדיוק עושים במהלך הניתוח?

ניתוח קטרקט מתבצע לרוב בהרדמה מקומית ובאופן אמבולטורי (ללא אשפוז בבית החולים במהלך הלילה). במהלך הפעולה מוסרת העדשה הטבעית העכורה ובמקומה מושתלת עדשה תוך עינית מלאכותית.

בשלב הראשון מבצע הרופא המנתח מספר פתחים זעירים בשולי הקרנית ופותח את הקופסית אשר עוטפת את העדשה. בשנים האחרונות פעולות אלה מבוצעות תוך סיוע של לייזר, דבר אשר משפר את דיוק הפעולה ומפחית את הסיכוי לסיבוכים.

עם הגעה אל העדשה העכורה, הרופא משתמש במכשיר המבוסס על גלי קול (אולטרסאונד) כדי לפרק את  העדשה ולשאוב את חלקיה אל מחוץ לעין. לאחר מכן, העדשה המלאכותית מוזרקת דרך הפתח הזעיר בקרנית, נפתחת מעצמה בקופסית העוטפת את העדשה ולמעשה תופסת את מקומה של העדשה הטבעית. בשל כך שהעדשה המלאכותית שמושתלת גמישה, כיום ניתן להשתילה דרך הפתחים הקטנים ועל כן ברוב המקרים לא יהיה כל צורך בתפרים.

אילו עדשות ניתן להשתיל במהלך הניתוח?

תחום העדשות המלאכותיות התפתח בשנים האחרונות בצעדי ענק וכיום ישנם מספר סוגי עדשות אותן ניתן להשתיל וכך גם לבצע תיקוני ראייה במקביל לטיפול בקטרקט במהלך הניתוח.

עדשות מונופוקליות

עדשות מונופוקליות

אלה הן העדשות המסורתיות הנמצאות בשימוש כבר שנים רבות. עדשות אלה ממקדות את הראייה לשימוש אחד – לראייה מרחוק או מקרוב.

עדשות מולטיפוקליות

עדשות אלה  מספקות מיקוד של הראייה הן לטווח רחוק והן לטווח קרוב. כך, ניתן לתקן את הראייה לטווחים השונים ולייתר את השימוש במשקפיים. חשוב לציין כי עדשות אלה אינן מתאימות  לכל המטופלים ועל כן טרם בחירה בהם תתבצע בדיקת התאמה מקיפה.

עדשות מולטיפוקליות
עדשות טוריות

עדשות טוריות

נועדו כדי לתקן אסטיגמציה (צילינדר) משמעותי בעין הפוגע בחדות הראייה.

דרך נוספת לתיקון הראייה במהלך הניתוח הוא ביצוע הליך המכונה מונו וויז'ן. במסגרתו הרופא המנתח את שתי העיניים בהפרש של מספר שבועות, כאשר בעין הדומיננטית מושתלת עדשה לראייה מרחוק ובעין השנייה עדשה לראייה מקרוב. לאחר הניתוח, המוח מתאים את התמונה הנקלטת מכל עין וכך מאפשר ראייה לכל הטווחים, ללא שימוש במשקפיים. גם במקרה זה, לא מדובר בהליך המתאים לכל המטופלים ויש צורך בבדיקת התאמה מקיפה טרם בחירה בו.

מה צפוי בתקופת ההחלמה?

לאחר הניתוח יכול להופיע כאב קל שיחלוף לרוב בעזרת שימוש במשככי כאבים סטנדרטיים. מומלץ לקחת בחשבון תקופת התאוששות של כשבוע, שלאחריה ניתן יהיה לחזור לשגרה מלאה. במהלך תקופת ההחלמה חשוב שלא להרטיב את העין או לבצע פעילות ספורטיבית מאומצת. שיפור בראייה יורגש לרוב כבר ביום שלאחר הניתוח, אולם ראייה מיטבית תושג לרוב כשבועיים – שלושה שבועות לאחר ביצוע הפעולה.

לסיכום, למרות שניתוח קטרקט הוא הליך שכיח ובטוח מאוד, טרם לביצוע הפעולה חשוב לבחון את ניסיונו של הרופא המטפל ולוודא שהוא שומר על מיומנות לאורך זמן. כך ניתן יהיה להימנע מסיבוכים משמעותיים ולהנות משיפור משמעותי בחדות הראייה.